Filtre
- Plné filtre
- Prechodové filtre
- Šedé ND filtre
- Filtre FLD
- Mäkké filtre (SOFT)
- Hviezdicové filtre
- Infračervené filtre
- Polarizačné filtre CPL
- UV filtre
- Nastaviteľné filtre
- Sady filtrov
- Optické sety
- Púzdra pre filtre
- Držiaky filtrov
- Redukčné krúžky
Najpredávanejšie
Fotografi bežne používajú filtre na objektív, aby predišli škrabancom, odtlačkom prstov, alebo ako ochranu pred prachom. Skutočný prínos filtrov je však v tom, akým spôsobom dokážu vylepšiť výslednú fotografiu. Existuje niekoľko typov filtrov a každý má svoju špeciálnu funkciu.
Filtre sa na objektív pripájajú najčastejšie tak, že sa prišróbujú priamo na objektív. Druhý spôsob je použitie držiaka, na ktorý sa prichytia obdĺžnikové filtre. Tento spôsob je vhodný, ak je potrebné použiť viacero filtrov na jeden záber.
DSLR filtre patria medzi tri štandardné typy filtrov a sú dostupné od mnohých známych značiek. Niektoré priamo chránia objektív pred nečistotou, prachom či vlhkosťou. Iné zas menia vlastnosti svetla, alebo vytvárajú špeciálne efekty.
Transparentné filtre: používajú sa ako ochrana objektívov.
UV filtre: Znižujú zahmlenie a sú často nechávané na objektívoch ako ochrana šošovky.
Skylight filtre: svetloružové filtre, ktoré upravujú zahmlenie, redukujú modré tiene a chránia objektív,
Polarizačné filtre: redukuje osvetlenie, odstraňuje nežiadúce odrazy svetla od vody, zvýrazňuje farby (nebo sa zdá modrejšie a oblaky belšie).
Filtre s neutrálnou hustotou (ND): tmavé filtre, ktoré znižujú množstvo svetla. ktoré prijíma senzor, tým pádom sa zväčšuje clona a spomaľuje rýchlosť uzávierky. Môže byť použité na zníženie hĺbky ostrosti, alebo na vytvorenie rozmazania pohybu.
Difúzne filtre a filtre jemného zaostrenia: používajú sa na zmäkčenie detailov v portétoch.
Filtre na hviezdy: v okolí svetiel vytvárajú efekt explózie hviezd.
Dôležité je, aby mal filter správnu veľkosť. Priemer šošovky je vyrazený, alebo vytlačený zvyčajne na tele šošovky. Keďže sa veľkosti šošoviek líšia, je bežné, že na každú šošovku sú vyrobené konkrétne typy filtrov.
Aj keď je možnosť použiť niekoľko kruhových filtrov naraz, navrstvením pred objektív, nie je to dobrý nápad. Viac vrstiev skla môže ovplyvniť kvalitu fotografie. Ak už potrebujete použiť viacero filtrov, je vhodnejšie použiť samostatný držiak, na ktorý sa filtre umiestnia. Takéto filtre sú tenšie a nie sú vyrobené zo skla, ale z fólie či plastu a spôsobujú menšie skreslenie.